Back to the main page Back to category Tents
watch details
NEW COLEMAN TRAVELLER 3P DOME TENT OUTDOOR CAMPING FAMILY PERSON CAMPERS HIKING
Estimated price for orientation: 238 $
Category: Tents
Class:
Description Condition: New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition Brand: Coleman MPN: 1393964 UPC: Does not apply
**************************************************************************************NEW COLEMAN TRAVELLER 3P DOME TENT OUTDOOR CAMPING FAMILY PERSON CAMPERS HIKING*********************************************************************************************This is Genuine item manufactured by COLEMAN ******* Specifications Product Code: 22673 Supplier Code: 1393964 Floor Dimensions: 200L x 200W cm Floor Material: Heavy Duty Polyethylene Fly Canopy Material: 75D/185T Polyester Height: 1.30m Packed Size: 59L x 23W x 22H cm Pole Material: 9.5mm/ 8.5mm Durawrap Sleeping Capacity: 3 person Waterhead Rating: 3,000mm Weight: 6.65kg Warranty: 2 Years
DetailsA compact and durable 3 person tent with a bid dose of quality and topped with functionality, the Coleman Traveller 3P Dome Tent is the gold standard when it comes to camping.Reliaby waterproof, wind tested to 100kph and equipped with side windows and internally adjustable low level vents to create sheltered comfort in any climate.Front and rear entrances, a vestibule with built in floor, and a host of internal storage options, the Coleman Traveller 3P is a big tent trapped inside a compact exterior.Fits one Queen airbed Windowns and vents on each side Front and rear entrances Vestibule ith floor
Description
| Condition: | New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is found in a retail store, unless the item is handmade or was packaged by the manufacturer in non-retail packaging, such as an unprinted box or plastic bag. See the seller's listing for full details. See all condition definitions- opens in a new window or tab ... Read moreabout the condition | Brand: | Coleman |
| MPN: | 1393964 | UPC: | Does not apply |
**************************************************************************************NEW COLEMAN TRAVELLER 3P DOME TENT OUTDOOR CAMPING FAMILY PERSON CAMPERS HIKING*********************************************************************************************This is Genuine item manufactured by COLEMAN ******* Specifications
DetailsA compact and durable 3 person tent with a bid dose of quality and topped with functionality, the Coleman Traveller 3P Dome Tent is the gold standard when it comes to camping.Reliaby waterproof, wind tested to 100kph and equipped with side windows and internally adjustable low level vents to create sheltered comfort in any climate.Front and rear entrances, a vestibule with built in floor, and a host of internal storage options, the Coleman Traveller 3P is a big tent trapped inside a compact exterior.Fits one Queen airbed Windowns and vents on each side Front and rear entrances Vestibule ith floor
| Product Code: | 22673 |
| Supplier Code: | 1393964 |
| Floor Dimensions: | 200L x 200W cm |
| Floor Material: | Heavy Duty Polyethylene |
| Fly Canopy Material: | 75D/185T Polyester |
| Height: | 1.30m |
| Packed Size: | 59L x 23W x 22H cm |
| Pole Material: | 9.5mm/ 8.5mm Durawrap |
| Sleeping Capacity: | 3 person |
| Waterhead Rating: | 3,000mm |
| Weight: | 6.65kg |
| Warranty: | 2 Years |