Back to the main page Back to category Tents
watch details
MSR Hubba Hubba Tent Excellent Condition
Estimated price for orientation: 299 $
Category: Tents
Class:
Description Capacity: 2 Person Type: Sleeping Unit MPN: Does Not Apply Features: 3 Season, High Altitude, Ultralight, Waterproof Style: Dome Brand: MSR Model: Hubba Hubba Color: Red Season: 3 Season Material: Nylon UPC: Does not apply
Tent is in amazing condition. The rain fly is grey, carry bags are moss, and tent is red and black, poles are goldRetail $399Minimum Weight 3 lbs 7 oz / 1.54 kg Packed Weight 3 lbs 13 oz / 1.72 kg Floor Area 29 sq. ft / 2.7 sq. m Vestibule Area 17.5 (8.75 + 8.75) sq. ft / 1.62 (.81 + .81) sq. m Tent Volume 43 cu. ft / 1217 liters Vestibule Volume 17 (8.5 + 8.5) cu. ft / 481 (240.5) + 240.5) liters Interior Peak Height 39 in / 100 cm Packed Size 18 x 6 in / 46 x 15 cm Number of Doors 2 Freestanding yes Number of Poles 1 DAC Featherlite NFL Rainfly Fabric 20D ripstop nylon 1200mm Durashield™™ polyurethane & silicone Canopy Fabric 20D ripstop nylon Mesh Type 15D nylon micromesh Floor Fabric 30D ripstop nylon 3000mm Durashield™ polyurethane & DWR Country of Origin Imported
Description
| Capacity: | 2 Person | Type: | Sleeping Unit |
| MPN: | Does Not Apply | Features: | 3 Season, High Altitude, Ultralight, Waterproof |
| Style: | Dome | Brand: | MSR |
| Model: | Hubba Hubba | Color: | Red |
| Season: | 3 Season | Material: | Nylon |
| UPC: | Does not apply |
Tent is in amazing condition. The rain fly is grey, carry bags are moss, and tent is red and black, poles are gold
Retail $399
| Minimum Weight | 3 lbs 7 oz / 1.54 kg |
| Packed Weight | 3 lbs 13 oz / 1.72 kg |
| Floor Area | 29 sq. ft / 2.7 sq. m |
| Vestibule Area | 17.5 (8.75 + 8.75) sq. ft / 1.62 (.81 + .81) sq. m |
| Tent Volume | 43 cu. ft / 1217 liters |
| Vestibule Volume | 17 (8.5 + 8.5) cu. ft / 481 (240.5) + 240.5) liters |
| Interior Peak Height | 39 in / 100 cm |
| Packed Size | 18 x 6 in / 46 x 15 cm |
| Number of Doors | 2 |
| Freestanding | yes |
| Number of Poles | 1 DAC Featherlite NFL |
| Rainfly Fabric | 20D ripstop nylon 1200mm Durashield™™ polyurethane & silicone |
| Canopy Fabric | 20D ripstop nylon |
| Mesh Type | 15D nylon micromesh |
| Floor Fabric | 30D ripstop nylon 3000mm Durashield™ polyurethane & DWR |
| Country of Origin | Imported |