Back to the main page Back to category Tents
watch details
MSR Mutha Hubba Tent Excellent Condition
Estimated price for orientation: 399 $
Category: Tents
Class:
Description Capacity: 3 Person Type: Sleeping Unit MPN: Does Not Apply Features: 3 Season, High Altitude, Ultralight, Waterproof Style: Dome Brand: MSR Model: mutha Hubba Color: Red Season: 3 Season Material: Nylon UPC: Does not apply
Tent is in amazing condition. The rain fly is grey, carry bags are moss, and tent is red and black, poles are goldRetail $499
Color Red Capacity 3 Fast & Light® Minimum Weight w/ footprint 3 lbs 11 oz / 1.66 kg Minimum Weight 4 lbs 9 oz / 2.07 kg Packed Weight 5 lbs / 2.26 kg Floor Area 39 sq. ft / 3.67 sq. m Vestibule Area 14 sq. ft / 1.3 sq. m Tent Volume 81 cu. ft / 2290 liters Vestibule Volume 16 cu. ft / 453 liters Interior Peak Height 44 in / 112 cm Packed Size 21 x 7 in / 53 x 17 cm Number of Doors 2 Freestanding yes Number of Poles 1 DAC Pressfit Rainfly Fabric 20D ripstop nylon 1200mm Durashield™ polyurethane & silicone Canopy Fabric 20D ripstop nylon & DWR Mesh Type 15D nylon micro-mesh Floor Fabric 30D ripstop nylon 3000mm Durashield™ polyurethane & DWR Country of Origin Imported
Description
| Capacity: | 3 Person | Type: | Sleeping Unit |
| MPN: | Does Not Apply | Features: | 3 Season, High Altitude, Ultralight, Waterproof |
| Style: | Dome | Brand: | MSR |
| Model: | mutha Hubba | Color: | Red |
| Season: | 3 Season | Material: | Nylon |
| UPC: | Does not apply |
Tent is in amazing condition. The rain fly is grey, carry bags are moss, and tent is red and black, poles are gold
Retail $499
| Color | Red |
| Capacity | 3 |
| Fast & Light® Minimum Weight w/ footprint | 3 lbs 11 oz / 1.66 kg |
| Minimum Weight | 4 lbs 9 oz / 2.07 kg |
| Packed Weight | 5 lbs / 2.26 kg |
| Floor Area | 39 sq. ft / 3.67 sq. m |
| Vestibule Area | 14 sq. ft / 1.3 sq. m |
| Tent Volume | 81 cu. ft / 2290 liters |
| Vestibule Volume | 16 cu. ft / 453 liters |
| Interior Peak Height | 44 in / 112 cm |
| Packed Size | 21 x 7 in / 53 x 17 cm |
| Number of Doors | 2 |
| Freestanding | yes |
| Number of Poles | 1 DAC Pressfit |
| Rainfly Fabric | 20D ripstop nylon 1200mm Durashield™ polyurethane & silicone |
| Canopy Fabric | 20D ripstop nylon & DWR |
| Mesh Type | 15D nylon micro-mesh |
| Floor Fabric | 30D ripstop nylon 3000mm Durashield™ polyurethane & DWR |
| Country of Origin | Imported |