Back to the main page Back to category Other Outdoor Sports
watch details
Lust Advanced 1 2016 Women's Mountain Bike
Estimated price for orientation: 3 200 $
Category: Other Outdoor Sports
Class:
Description Brand: Giant MPN: Does Not Apply Model: Lust Advanced 1 UPC: Does not apply
Sizes S
Colors Matte Composite/Teal/Fuchsia Frame Advanced-grade composite w/ ALUXX SL rear triangle, 4" Maestro suspension Fork RockShox SID RL w/ Oneloc lockout, 15mm thru-axle, OverDrive steerer, 120mm travel Shock RockShox Monarch R Handlebar Giant Contact XC, 31.8mm Stem Giant Contact Seatpost Giant Contact SL Switch, dropper, 30.9mm Saddle Liv Contact SL forward, SST tubular metalic rails Pedals N/A Shifters SRAM GX11, Rear only Front Derailleur N/A Rear Derailleur SRAM GX11, Type 2 Brakes SRAM Guide R, Hydraulic disc, 160mm
Brake Levers SRAM Guide R, Hydraulic disc Cassette SRAM XG-1175 10x42, 11-speed Chain KMC X11SL Crankset SRAM GX1000, 30T Bottom Bracket SRAM, Press Fit Rims Giant P XC-2, Double wall Hubs Giant Performance Tracker Disc, 32h, [F] 15mm axle, [R] 142x12mm axle QR Spokes Stainless Steel, 14/15g Tires Schwalbe Racing Ralph, Evo, 27.5x2.25, Tubeless ready, Folding Weight 25 pounds
Description
| Brand: | Giant | MPN: | Does Not Apply |
| Model: | Lust Advanced 1 | UPC: | Does not apply |
Sizes S
| Colors | Matte Composite/Teal/Fuchsia |
|---|---|
| Frame | Advanced-grade composite w/ ALUXX SL rear triangle, 4" Maestro suspension |
| Fork | RockShox SID RL w/ Oneloc lockout, 15mm thru-axle, OverDrive steerer, 120mm travel |
| Shock | RockShox Monarch R |
| Handlebar | Giant Contact XC, 31.8mm |
| Stem | Giant Contact |
| Seatpost | Giant Contact SL Switch, dropper, 30.9mm |
| Saddle | Liv Contact SL forward, SST tubular metalic rails |
| Pedals | N/A |
| Shifters | SRAM GX11, Rear only |
| Front Derailleur | N/A |
| Rear Derailleur | SRAM GX11, Type 2 |
| Brakes | SRAM Guide R, Hydraulic disc, 160mm |
| Brake Levers | SRAM Guide R, Hydraulic disc |
|---|---|
| Cassette | SRAM XG-1175 10x42, 11-speed |
| Chain | KMC X11SL |
| Crankset | SRAM GX1000, 30T |
| Bottom Bracket | SRAM, Press Fit |
| Rims | Giant P XC-2, Double wall |
| Hubs | Giant Performance Tracker Disc, 32h, [F] 15mm axle, [R] 142x12mm axle QR |
| Spokes | Stainless Steel, 14/15g |
| Tires | Schwalbe Racing Ralph, Evo, 27.5x2.25, Tubeless ready, Folding |
| Weight | 25 pounds |